Središčni in obodni kot — 15. domača naloga

Matematika, Gimnazija Bežigrad

Profesor: prof. Vilko Domajnko
Avtor: Anton Luka Šijanec, 2. a

7. november 2020

Povzetek

Ta dokument vsebuje domačo nalogo Središčni in obodni kot in rešitve, ki sem jih spisal sam. Naloga je z lista Središčni in obodni kot profesorja Domajnka. Kjer je bilo potrebno izbrati neke naključne primere, sem jih vedno izbral naključno.

Kazalo vsebine

1 Učni list Središčni in obodni kot  1

1 Učni list Središčni in obodni kot

3. Nariši trikotnik s podatki:

a) c = 6 cm, v_{c} = 6 cm, γ = 30° \begin{matrix}c \\ A \\ B \\ S \end{matrix}

8. a) V krožnco je včrtan enakokraki trikotnik ABC. Izračunaj njegove kote, če pripada osnovnici AB središčni kot 74°.

9. Dokaži, da sta tetivi v krožnici, ki sta od središča enako oddaljeni, enako dolgi in da jima pripadata enako velika središčna kota.

10. S pomočjo izreka o središčnih in obodnih kotih dokaži, da je v poljubnem trikotniku vsota vseh notranjih kotov enaka iztegnjenemu kotu.

*14. Baj bo ABC ostrokotni trikotnik. Opiši konstrukcijo točke v notranjosti tega trikotnika, iz katere so vse stranice vidne pod kotom 120°.

Zaključek

Ta dokument je informativne narave in se lahko še spreminja. Najnovejša različica, torej PDFji in L^{A}TEX izvorna koda, zgodovina sprememb in prejšnje različice, je na voljo v mojem šolskem Git repozitoriju na https://git.sijanec.eu/sijanec/sola-gimb-2 v mapi /mat/domace naloge/15/. Povezava za ogled zadnje različice tega dokumenta v PDF obliki je http://razor.arnes.si/~asija3/files/sola/gimb/2/mat/domace_naloge/15/dokument.pdf

in/ali https://git.sijanec.eu/sijanec/sola-gimb-2/raw/branch/master/mat/domace_naloge/15/dokument.pdf.

Razhroščevalne informacije

Te informacije so generirane, ker je omogočeno razhroščevanje. Pred objavo dokumenta izklopite razhroščevanje. To naredite tako, da nastavite ukaz razhroscevanje na 0 v začetku dokumenta.

Grafi imajo natančnost 100 točk na graf. Konec generiranja dokumenta: 07. 11. 2020 ob 20:22:02 Dokument se je generiral aaasecgeninsaaa s.