Slovenski parlament: celostna umetnina

Uvod v raziskovalno delo

Mentor: prof. Tomaž Tomažin
Avtorja: Anton Luka Šijanec, 2. a

Jan Marn, 2. a

Osnutek raziskovalnega dela s področja arhitekturne umetnosti stavbe Državnega zbora Republike Slovenije

Gimnazija Bežigrad, 2020/21  Šijanec, A. L. in Marn, J. Slovenski parlament: celostna umetnina (osnutek)

Gimnazija Bežigrad Ljubljana 2020/21 Kazalo vsebine

1 Uvod  3
2 Teoretični del  4
2.1 Pojem celostna umetnina . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.1.1 V slikarstvu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.1.2 V arhitekturi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.1.3 Barok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.1.4 Sorodna dela . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.2 O slovenski zgradbi parlamenta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.2.1 Arhitekt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.2.2 Zgodovina . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.2.3 Značilnosti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2.3 Sorodne zgradbe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
3 Praktični del  5
3.1 Anketa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
4 Viri in literatura  6
5 Zaključek  6

Povzetek

Obvezna izbirna naloga Slovenski parlament, celostna umentnina predstavlja temeljne razvojne procese, arhitekturne značilnosti in umetniške posebnosti zgradbe slovenskega parlamenta v Ljubljani. Naloga podrobno opiše trenutno stanje parlamenta in se osredotoči na stanje zgradbe same, obenem pa, četudi je sama zgradba zgrajena v modernističnem slogu, z baročnimi primerami pojasni zakaj je zgradba državnega zbora primer celostne umetnine in kako se njena okolica poenoti z umetninami in okrasjem znotraj stavbe.

Zahvala

Avtorja naloge se zahvalujeva vsem prisotnim pri krojenju tega članka, med drugimi tudi najinemu mentorju Tomažu Tomažinu za umetniške pojasnitve in vodiču, ki nam je na kulturnem dnevu razložil ljubljanske arhitekturne posebnosti, potrebne za primerjavo z najino nalogo.

Ključne besede parlament, državni zbor, celostna umetnina, modernizem, arhitektura, umetnost, kiparstvo

1 Uvod

Slovenski parlament, zgradba na Šubičevi ulici 4 v Ljubljani je srce slovenske politike. Še posebej v politično obarvanih obdobjih se zapostavlja umetniška in arhitekturna plat stavbe, v kateri poslanci zasedajo na sejah, zato ta naloga poizkuša združiti pomembne vrednote in podatke o umetniških posebnostih in se osredotoči na arhitekturne značilnosti in okoliško sestavo mesta, kar sestavlja celostno umetnino.

Stavba tedanje skupčinške palače arhitekta Vinka Glanza (1902-1977) letos praznuje 61. obletnico odprtja vrat na dan 19. februarja[1]. Kot najvišje predstavniško telo in ena izmed ključnih zgradb med osamosvojitvijo se parlament ponaša tudi z naslovom “Izjemen kamnoseški dosežek”. Sestavlja jo namreč več kot štirinajst različnih vrst kamna iz različnih slovenskih pojkrajin, zato ji pogosto pritiče nativ Galerija slovenskega kamna.

Modernistične poteze so opazne iz notranjosti in zunanjosti stavbe, za dosego celostne umetnine pa je na pročelju stavbe izklesan portal iz pohorskega granita, na katerem prevlada Putrihova in Kalinova plastika[3][6]. V notranjosti stavb je najbolj poznana umetniška figura freskantski cikel Slavka Pengova, natančneje se freska pojavlja v veliki dvorani, ki prikazuje zgodovino Slovencev od naslitve do obdobja prenove[1].

2 Teoretični del

2.1 Pojem celostna umetnina

bla bla bla izvor baroka; umetnina obsega tudi okolje, ne zgolj umetnino samo

2.1.1 V slikarstvu torej, poleg slike se gleda tudi okvir, ki je lepo okrašen

2.1.2 V arhitekturi recimo okoli parlamenta je vrt[4], parlament ima od zunaj portal s kipi

2.1.3 Barok nekaj o baroku

2.1.4 Sorodna dela dela, ki spadajo pod izraz celostna umetnina

2.2 O slovenski zgradbi parlamenta

osnovne informacije 2.2.1 Arhitekt plečnik in ostali

Življenje življenje plečnika

Dela ostala dela plečnika v podobnem slogu

2.2.2 Zgodovina kako je potekal razvoj

2.2.3 Značilnosti

opišemo izgled in posebnosti

Notranjost freske, itd

Portal zunanji črni del — kdo ga je naredil

2.3 Sorodne zgradbe

recimo iz istega obdobja

3 Praktični del

3.1 Anketa

tukaj bova najverjetneje naredila neko anketo...

4 Viri in literatura

[1] 60. obletnica zgradbe. Portal DZ. 2019. [citirano 16. oktobra 2020]. [Internet]. Dostopno na naslovu

   https://ž.ga/60dz

[2] Bojc, S. Galerija slovenskega kamna in umetnosti. Delo. 2020. [Internet]. [citirano 16. oktobra 2020]. Dostopno

   na naslovu https://ž.ga/delo

[3] Vhodni portal. Portal DZ. [citirano 16. oktobra 2020]. [Internet]. Dostopno na naslovu https://ž.ga/portal

[4] Stavba Državnega zbora Republike Slovenije. 2019. [citirano 12. oktobra 2020]. [Internet] Dostopno na naslovu

   https://w.wiki/gZg

[5] Trg republike. Visit Ljubljana. [citirano 16. oktobra 2020]. [Internet]. Dostopno na naslovu https://ž.ga/trg

[6] Vovk, M. Likovna oprema palače ljudske skupščine — freskarski cikel Slavka Pengova in kiparski portal Zdenka Kalina in Karla Putriha. 2012. [citirano 16. oktobra 2020]. [Internet]. Dostopno na naslovu

   https://ž.ga/likovna

5 Zaključek

Ta dokument je informativne narave in se lahko še spreminja. Najnovejša različica, torej PDFji in L^{A}TEX izvorna koda, zgodovina sprememb in prejšnje različice, je na voljo v mojem šolskem Git repozitoriju na https://github.com/sijanec/sola-gimb-2 v mapi /oiv/osnutek/. Povezava za ogled zadnje različice tega dokumenta v PDF obliki je http://razor.arnes.si/~asija3/files/sola/gimb/2/oiv/osnutek/dokument.pdf

in/ali https://github.com/sijanec/sola-gimb-2/raw/master/oiv/osnutek/dokument.pdf.